Autor:
Darja Maskin

JÄRELVAADATAV: Johann Wolfgang Goethe Frankfurdi Ülikooli professor Sabine Andreseni avalik loeng

Johann Wolfgang Goethe Frankfurdi Ülikooli sotsiaalpedagoogika ja pereuuringute professor Sabine Andresen pidas 26. augustil ühiskonnateaduste instituudis avaliku loengu Lessons from survivors’ reports about child sexual abuse. The Independent Inquiry into Child Sexual Abuse in Germany” („Seksuaalselt väärkoheldud laste ütluste põhjal saadud õppetunnid. Laste seksuaalse väärkohtlemise sõltumatu uurimiskomisjon Saksamaal“). 

Sabine Andresen on Johann Wolfgang Goethe Frankfurdi Ülikooli sotsiaalpedagoogika ja pereuuringute professor ning Frankfurdi uurimiskeskuse IDeA teadusnõukogu liige. Tema teadustegevuse keskmes on laste õiguste, lapseea haavatavuse ja heaolu empiirilised uuringud nii Saksamaal kui ka rahvusvahelises vaates. Viimase kümnendi jooksul on ta süvenenud laste ja noorte ning koduse seksuaalse väärkohtlemise ja üleminekuaja õigusemõistmise teemadesse. Viis ja pool aastat oli ta Saksamaal asuva laste seksuaalse väärkohtlemise sõltumatu uurimiskomisjoni esinaine. Alates 2017. aastast on professor Andresen Mainzis asuva Saksamaa Teaduste ja Kirjanduse Akadeemia liige. 2024. aasta maikuus oli professor Sabine Andresen valitud Tartu Ülikooli audoktoriks.

Alates 1990. aastatest on Iirimaal, Ameerika Ühendriikides, Austraalias ja paljudes teistes riikides esinenud tõsiseid vägivalla ja väärkohtlemise juhtumeid, sealhulgas on täheldatud eeskätt seksuaalset väärkohtlemist katoliku kiriku haridus- ja sotsiaalasutustes. Arvukates maades on moodustatud komisjonid, et uurida levinud väärkohtlemisjuhtumeid, mida ei saa kriminaalõiguse alusel menetleda. Uurimiskomisjonid kasutavad oma töös kannatanute ja teiste tunnistajate ütlusi.

Alates 2016. aastast on laste seksuaalse kuritarvitamise sõltumatu uurimiskomisjon Saksamaal kogunud rohkem kui 2400 ütlust seksuaalse väärkohtlemise üle elanud lastelt. Uurimiskomisjon on ainulaadne selle poolest, et tema uurimistöö on kestnud 1949. aastast kuni tänapäevani, mil on valitsenud kaks poliitilist süsteemi – Saksa Demokraatlik Vabariik ja Saksamaa Liitvabariik.

Meetodid, mida komisjon oma ülesannete täitmiseks kasutab, hõlmavad peamiselt konfidentsiaalsete ärakuulamiste korraldamist kannatanute ja teiste tunnistajatega, andmebaasi loomist ja arhiveerimisviiside täpsustamist, otseülekandena ja järelvaadatavate avalike istungite ja konverentside korraldamist, töötubadena peetavate arutelude korraldamist ja nende dokumenteerimist ning juhtumiuuringute, avalduste ja soovituste kajastamist.

Loengus saab teavet komisjoni töö põhimõtete, kontseptsiooni, uurimistegevuse käigu ja avaliku mõju kohta ning tutvustatakse uusi kogutud teadmisi.

Loengu läbiviimist toetas Saksamaa Liitvabariigi Välisministeeriumi vahenditest Saksa Akadeemilise Vahetusteenistuse (DAAD) kaudu Balti-Saksa Kõrgkoolide Büroo.

 

Image
Hochschulkontor

 

Image
üti logo
Street art of soldier with rocket launcher

Kas vaenlase tapmine saab olla eetiline? Oxfordi Ülikooli professor Jeff McMahan peab avaliku loengu õiglasest sõjast ja eetilistest dilemmadest sõjalises konfliktis

Küberkiusamise teemaline tuba “Peata kiusamine – säti sõnum turvaliseks!”

Lood päris elust – Tartu Kunstimuuseumi näitus tutvustab küberkiusamise juhtumeid ja lahendusvõimalusi

üti

Taastumisele orienteeritud vaimse tervise valdkonna CARe koolitusprogrammid koostöös Tartu Ülikooliga